Yeşil Kart (Green Card) Başvuruları

Amerika’da yasal oturum ve çalışma hakkına sahip olmak için Green Card (Yeşil Kart) almak milyonlarca insanın hayali olmaya devam ediyor.

Green Card sürekli oturum ve çalışma izni sağlamasının yanı sıra pek çok sosyal hakkı da beraberinde getiriyor.

Ancak Green Card sahibi olanların da dikkat etmesi gereken kurallar ve özellikle vergi konusunda yükümlülükleri bulunuyor. Genellikle piyango veya evlilik yoluyla green card sahibi olanlar göz önünde olduğu için yalnızca bu yollardan green card alınabilir izlenimi doğmasına karşılık, aslında 7 ayrı yöntemle green card sahibi olunabiliyor.

NASIL GREEN CARD SAHİBİ OLUNUR

Green Card sahibi olmanın kamuoyunda yaygın olarak bilinenler de dahil olmak üzere tam yedi farklı yolu var. Bunları, sermaye aktarımı yoluyla, çalışma yoluyla, evlilik yoluyla, akrabalık yoluyla, piyango çekilişiyle, mülteci hakkı elde edilmesiyle ve siyasi sığınma hakkı tanınması ile başlıkları altında toplamak mümkün.

SERMAYE AKTARIMI YOLUYLA GREEN CARD

Burada iki farklı yöntem izleniyor. Bir yatırımcı ABD’de iş kurmayı garanti edip, belli miktarda sermayeyi aktarırsa, “yeni iş alanları” yaratmış ve ülkenin ekonomik-soysal “kalkınmasına katkı sağlamış” kabul edildiği için Green Card sahibi oluyor. Buna ilişkin vize kategorisi EB olarak tanımlanıyor ve her sene 10 bin göçmen vizesi bu amaçla tahsis ediliyor. Aynı zamanda bir işverenin diğer ülkelerden işçi getirmek için kefil olabilme hakkı sayesinde “sponsorluk yoluyla” green card imkanı da doğuyor.

Ancak EB vizesiyle green card sahibi olmak için de belirli şartların yerine getirilmesi aranıyor. Örneğin, 10 veya daha fazla sayıda kişiye iş imkanı yaratacak bir sermayenin sağlanması bunların başında geliyor. Yalnızca sermaye aktararak, bir başka deyişle Amerika Birleşik Devletleri’ne ciddi bir anapara akışı sağlayarak green card almak isteyenlerin 500 bin dolar ile 1 milyon doları gözden çıkarması lazım. Amerika’nın herhangi istediği bir bölgesine yatırım yapmak isteyen bir sermayedar 1 milyon dolarla bu amacını gerçekleştiriyor. Gelişmekte olan ve daha önceden belirlenmiş bölgelere yöneldiği takdirde ise 500 bin dolarlık bir sermaye aktarımı green card anahtarını beraberinde getiriyor.

ÇALIŞMA YOLUYLA GREEN CARD

Belirli bir profesyonel özellikle uluslararası alanda isim yapanlar, bu potansiyeli taşıyanlar veya teknik ve el becerisi gibi olağanüstü yeteneğe sahip olanlar için Green Card sahibi olma imkanı bulunuyor. Bu kategoriye girmek için yapılan çalışmaların sunumu ve yetkililerin ikna edilmesi önemli. Ancak çalışma yoluyla verilen oturum izni tek boyutlu değil. Örneğin olağanüstü yeteneğe sahip sanatçılardan, önemli akademik ve teknik araştırma sahiplerine, hatta Irak ve Afganistan’da tercümanlık yapanlardan, din adamlarına kadar geniş bir çeşitlilik yelpazesi sözkonusu.

EVLİLİK YOLUYLA GREEN CARD

Bir Amerikan vatandaşı ile evlenen kişi belirli bir süreç sonrasında green card sahibi olabiliyor. Amerikan vatandaşının bizzat ABD’de ikamet etmesi temel koşul. Bir diğer koşul da yapılan evliliğin “gerçek” olması. Evlilik yoluyla Green Card elde edilmesi aynı zamanda pek çok sahtekarlığa ve anlaşmalı evliliğe neden olduğu için, göçmenlik dairesi bu konuda fazlasıyla hassas. Filmlere bile konu olan evlilik yoluyla green card” için samimiyet ve gerçeklik testinden geçmeye de hazır olmak gerekiyor.

AKRABALIK YOLUYLA GREEN CARD

Green Card sahibi olup Amerika’da yaşayan ve çalışanlar birinci dereceden akrabalarına green card için başvuru yapabiliyor. Bu konuda Amerikan Göçmenlik Dairesine başvuru yapmak ve gerekli formları doldurmak birinci şart. Akrabalık konumundan green card hakkı otomatik bir durum değil ve son kararı elindeki verilere göre, Göçmenlik Dairesi veriyor.

PİYANGO YOLUYLA GREEN CARD

Green Card konusunda en bilinen yöntem her yıl tekrarlanan piyango, çünkü Türkiye her sene kapsam dahilinde olduğu için kuradan green card çıkma şansı epey fazla. Green Card piyangosu her sene Ekim ayında başlıyor ve Kasım sonuna kadar başvurular kabul edliliyor. Başvurular Amerikan Dışişleri Bakanlığı bağlantılı adresten online olarak yapılıyor. Dünya çapında 55 bin kişiye veya aileye green card çıktığı gözönüne alındığında, piyango yöntemi diğerlerine göre ciddi biçimde öne çıkıyor. Piyangodan amaç, Amerika’nın göçmen çeşitliliğin arttırmak ve az sayıda göçmen veren ülkeleri green card sahibi olmaya teşvik etmek. Bu nedenle her ülke otomatik olarak listeye dahil edilmiyor. Zaten bir adı da “çeşitlilik piyangosu” olan green card çekilişinde Türkiye bugüne kadar hep yeraldı ve almaya da devam ediyor. Bugüne dek 25 bin Türk bu yolla green card aldı.

MÜLTECİLİK HAKKI İLE GREEN CARD

Green Card kategorisinin özel durumlarından biri. Mülteci konumumda olan bir kişi, bu statüsüyle ilgili gerek ve yeter şartlara sahip ise ve Amerikan makamlarınca kabul edildiyse, green card verilerek ülkede oturum ve çalışm izni elde edebiliyor. Konunun hukuksal boyutları nedeniyle bu kategori doğrudan avukatlar ve mahkemeler kanalı ile işletiliyor.

SİYASİ SIĞINMA HAKKI İLE GREEN CARD

Amerika’dan siyasal sığınma hakkı isteyen bir kişinin, bu talebi haklı görülür ve onaylanırsa green card alabiliyor. Siyasal sığınma hakkı ile ilgili koşullar ve nitelikler hem detaylı, hem de ülkeden ülkeye farklılık gösterebiliyor. Hiç kuşkusuz hukukçuların doğrudan devreye girdiği bir kategori.

EB-5 YATIRIMCI VİZESİ

$500,000 yatırımla ABD’de Green Kart elde etme şansı devam ediyor. ABD Göçmenlik Bürosu, Federal Büro tarafından onaylanmış 700 civarında projeye yatırımcı olarak katılan kişilere Green Kart veriyor. EB-5 Visa programı olarak adlandırılan yolla yatırımcı kişiler, eşleri ve 21 yaşın altındaki çocukları ABD’de devamlı yaşama ve çalışma müsadesine ve 5 sene sonra da ABD vatandaşı olma hakkına sahip oluyorlar.

Bu program altında yatırım miktarı en az $500,000 olarak tespit edilmiş olup, bu miktar yatırımcının tercih edeceği ve ABD Göçmenlik Bürosunca onaylanmış projeye yatırılıyor. Bu şekilde de yatırım oranında yatırım şirketine ortak olunuyor. Yatırım bedeli Green Kart başvuru onayı alınana kadar özel bir hesapta tutuluyor ve sonrasında proje yapımı için gerekli olan hesaba aktarılıyor. Yatırımcı, yatırım kaynağını göstermek ve belgelemek zorundadır.

Birinci başvuruda 2 senelik geçici Green Kart veriliyor. Bu başvuru 13-14 ay arasında onaylanmaktadır. İkinci senenin sonunda projenin devamlılığı sağlanması halinde kalıcı Green Kart temin ediyorsunuz. İlk karttan itibaren 5 yıl sonunda arzu edilirse ABD vatandaşlığına sahip olmak da mümkün. Katılım ve proje tamamlandıktan sonra da yatırımınızın ana parasını geri alabiliyorsunuz.

Bize Mesaj Gönderin

Hızlı İletişim Formu

    captcha
    *Lütfen yukarıdaki kodu giriniz.